2014 Novices and Presidents Results

2014 Novices and Presidents – Hutt Valley Harrier Results
Race difficulty 104%
Estimate time is based on median of last 3 races (adjusted for distance and difficulty)
Junior & Novices Race – 1 Lap, 1.33km
Place Name Est Time Handicap time Clock Race time
1 Zara Field 5:57 5:57
2 Jack Field 6:51 6:51
3 Nicholas England 7:06 7:06
4 Tim Cherry 7:19 7:19
5 Ryan Field 7:32 7:32
6 Lily Trompetter 7:52 7:52
7 Megan Cherry 8:03 8:03
8 Isabelle Howard 8:05 8:05
9 Joseph Mellor 8:30 8:30
10 Tara Burghoff 8:40 8:40
11 David Gordon 8:50 8:50
12 Cathy Gordon 8:51 8:51
Junior & Novices Race – 2 Laps, 2.67km
Place Name Est Time Handicap time Clock Race time
1 Nathaniel Graham 11:11 11:11
2 Joe McNaught 12:19 12:19
3 Nicholas Green 12:27 12:27
4 Maia Trompetter 12:46 12:46
5 Alexander Pritchard 12:49 12:49
6 Peter Pritchard 12:58 12:58
7 Hannah Gordon 13:37 13:37
8 Ben Cherry 14:30 14:30
9 Gemma Gordon 14:31 14:31
10 Una Strickland 14:32 14:32
11 Ashton Tietjeins 15:17 15:17
12 Oscar Strickland 15:37 15:37
13 Loren Parker 16:10 16:10
Junior & Novices Race – 3 Laps, 4km – L Brunetti Cup
Place Name Est Time Handicap time Clock Race time
1 Phoebe McKnight 15:12 16:04 16:04
2 Kate McNaught 17:51 17:48 17:48
3 Paul Newsom 18:23 18:23
4 Henry Mellor 18:48 18:53 18:53
5 Paul Strickland 18:57 18:57
6 Molly Heath 19:28 19:12 19:12
7 Jorja Watt 18:42 19:25 19:25
8 Vincent McQueen 19:42 19:42
9 Kayleigh McLachlan 19:46 19:46
10 Jacob James 20:59 20:59
11 Hannah Graham 21:13 21:13
12 Rylee Watt 19:13 21:20 21:20
13 Maia Baron 23:48 22:11 22:11
14 Martin Howard 22:30 22:30
Women (14 and over) – 3 Laps 4km – Annie Huggan Cup
Place Name Est Time Handicap time Clock Race time
1 Julie Johnson 16:20 16:23 16:23
2 Ruby Heath 16:42 17:44 17:44
3 Jayme Maxwell 17:13 18:25 18:25
4 Keryn Morgan 18:41 19:12 19:12
5 Eva Blush 18:50 20:26 20:26
6 Liz Whiteside 20:37 20:50 20:50
7 Kelly Field 21:02 21:02
8 Shelley Tietjeins 21:35 21:35
9 Anne Harris 21:56 21:56
10 Vanessa Trompetter 20:04 23:09 23:09
Place Presidents Race – 3 laps 4km – H.A. Walker Cup
Name Est Time Handicap time Clock Race time
1 Rueben Goldingham-Newsom 15:14 7:42 22:18 14:36
2 Darren Gordon 15:43 7:13 22:36 15:23
3 Mat Rogers 13:58 8:58 22:40 13:42
4 Glenn Perkinson 19:21 3:35 23:01 19:26
5 Bill Trompetter 16:14 6:42 23:06 16:24
6 Grant Pritchard 15:16 7:40 23:07 15:27
7 Tony Plowman 16:06 6:50 23:11 16:21
8 Jayden McKnight 15:03 7:53 23:15 15:22
9 Tim Johnson 14:45 8:11 23:15 15:04
10 Martyn Cherry 19:14 3:42 23:22 19:40
11 Donald Coley 17:23 5:33 23:26 17:53
12 Steve Robertson 18:24 4:32 23:27 18:55
13 Karl van Polanen 15:50 7:06 23:30 16:24
14 Simon England 14:40 8:16 23:45 15:29
15 Keith Holmes 19:27 3:29 23:48 20:19
16 Jay Waters 19:39 3:17 24:00 20:43
17 Paul Cavie 19:06 3:50 24:02 20:12
18 Tony McKone 17:39 5:17 24:07 18:50
19 Graeme Burr 15:57 6:59 24:13 17:14
20 Richard Kellett 15:44 7:12 24:21 17:09
21 Peter Sparks 17:02 5:54 24:30 18:36
22 Tom England 13:08 9:48 25:07 15:19
23 Brendan Quirke 16:09 6:47