Results: Sanders Gough Robbie Burns Shields

Sanders Gough Robbie Burns Shields
Hosted by Hutt Valley Harriers
Saturday 25 June 2016
Senior Women/Masters Women – 6 km – Burns Cup
Placing Name Time   Club
1 Kristi Perkinson 27:10 HVH
2 Georgina Cox 28:47 Wainuiomata
3 Nicky Braniff 28:51 Wainuiomata
4 Shelley-Ann Tietjens 28:55 Wainuiomata
5 Belinda Walker 30:08 Trentham
6 Trish Coley 31:01 HVH
7 Liz Gibson 31:08 HVH
8 Keryn Morgan 31:19 HVH
9 Vanessa Trompetter 32:01 HVH
10 Lisa Kynaston 35:04 Trentham
Burns Cup
Place Club Points (2 to count)
1 Wainuiomata 5
2 HVH 7
3 Trentham 15
U20 Men and Women – 6 km – Gough Cup
Placing Name Time Club
1 Luke Carman 24:28 Wainuiomata
2 Matthew Roberts 24:32 HVH
3 Randall Tyler 25:51 Trentham
4 Jack Thompson 26:41 Trentham
5 Natasha Goldsworthy 32:26 Wainuiomata
Gough Cup
Place Club Points (2 to count)
1 Wainuiomata 6
2 Trentham 7
Walkers – 6km – Walkers Cup
Placing Name Time Club
1 Richard Willis 43:00 Trentham
2 Robyn Green 43:02 Masterton
3 Joseph Antcliffe 43:12 Trentham
4 Claudia Baechle 43:57 Masterton
5 Brendan McCauley 46:27 Wainuiomata
6 Sonja McLean 46:33 Trentham
7 Cathy Gordon 46:53 HVH
8 Unknown 51:18 ?
9 Vivienne Antcliffe 51:43 Trentham
10 Rose Martin 54:19 Wainuiomata
11 Barbara Coley 57:28 Wainuiomata
12 Robyn Small 1:00:58 Wainuiomata
13 Karen Forsyth 1:05:37 Wainuiomata
14 Maree Carman 1:05:37 Wainuiomata
Walkers Cup
Place Club Points (2 to count)
1 Trentham 4
2 Masterton 6
3 Wainuiomata 15
Boys/Girls U13/U11/U9 – 2km – Challenge Shield – (Times only for first 30 to finish in the race able to be recalled)
Place Name Time Club Grade Age Grade Place
1 Joshua Jordon 7:21 Trentham BU13 1
2 Nathaniel Graham 7:22 HVH BU13 2
3 Colton Foss 7:35 Trentham BU13 3
4 Josh Allen 7:37 HVH BU13 4
5 Chris Coetzee 7:42 Trentham BU13 5
6 Marco Coetzee 7:50 Trentham BU13 6
7 Luke Stoupe 7:56 HVH BU11 1
8 Logan Stoupe 7:57 HVH BU13 7
9 AJ Prichard 8:00 HVH BU11 2
10 Nicholas Green 8:02 HVH BU13 8
11 Regan Kowalczyk 8:04 HVH BU13 9
12 Ashton Brew 8:10 Wainuiomata BU11 3
13 Oscar Strickland 8:16 HVH BU13 10
14 Callum Wos 8:23 Trentham BU11 4
15 Nhkata Holliwell 8:27 HVH BU13 11
16 Emalise Alding 8:28 HVH GU11 5
17 Amy Murray 8:29 HVH GU11 6
18 Quentin Carlson 8:33 Trentham BU11 7
19 Thomas Prichard 8:37 HVH BU9 1
20 Ashton Tietjens 8:40 HVH BU11 8
21 Trent Magee 8:40 HVH BU9 2
22 Kiara Flutey 8:49 Trentham GU13 12
23 Harrison Kowalczyk 8:50 HVH BU11 9
24 Aiden Jackson 8:51 HVH BU11 10
25 Gabriel Marenzi 9:00 HVH BU13 13
26 Ben Maluschnig 9:02 HVH BU13 14
27 Tyler Rollo 9:04 HVH BU13 15
28 Jonathan Green 9:05 HVH BU11 11
29 Taine Flutey 9:06 Trentham BU9 3
30 MacKenzie Winter 9:08 Wainuiomata GU13 16
31 Autumn Bradley Trentham GU13 17
32 Rebecca Forsyth Wainuiomata GU13 18
33 Gemma Gordon HVH GU13 19
34 Elliot Barr Trentham BU9 4
35 John O’Grady Trentham BU9 5
36 Finn Brew Wainuiomata BU9 6
37 Bailey Rollo HVH BU9 7
38 David Gordon HVH BU11 12
39 Sophia Avery HVH GU11 13
40 Katie Jordan Trentham GU9 8
41 Maddy Ross Trentham GU9 9
42 Sarah du Toit Trentham GU11 14
43 Skylar Langstraat HVH GU11 15
44 Lily Trompetter HVH GU13 20
45 Chloe Bothwell HVH GU13 21
46 Savannah Allen Trentham GU9 10
47 Joseph Trentham BU9 11
48 Chloe Bignall Trentham GU9 12
49 Heidi Carman Wainuiomata GU13 22
50 Tim Cherry HVH BU11 16
51 Sebastian Marenzi HVH BU11 17
52 Piper Carson Trentham GU9 13
53 Eloise Bothwell HVH GU9 14
54 Liam Carson HVH BU9 15
55 Ruby Flutey Trentham GU9 16
56 Jack Carson HVH BU11 18
Challenge Shield
Place Club Points (5 to count)
1 Trentham 29
2 HVH 30
3 Wainuiomata 159
Men and Women U15/U18 – 4km – Robbie Shield
Placing Name Time Club Grade
1 Joel Carman 13:22 Wainuiomata MU18
2 Logan Slee 14:03 Trentham MU18
3 Gus Reece 14:12 HVH MU18
4 Thomas Strawbridge 14:38 Trentham MU18
5 Daniel du Toit 14:54 Trentham MU15
6 Jonathan Roberts 14:55 HVH MU15
7 Cameron Forsyth 14:58 Wainuiomata MU15
8 Harry Poland 15:04 Trentham MU18
9 Oliver Barrass 15:08 Trentham MU18
10 Bill Gray 15:15 Trentham MU18
11 Jayme Maxwell 15:32 HVH WU18
12 Anthony Rowe-Penny 16:20 Masterton MU18
13 Tristan Bagnall 16:43 Trentham MU15
14 Philip Bewley 16:53 Wainuiomata MU18
15 Maria Geoghegan 17:13 Trentham WU15
16 Lucy England 17:21 HVH WU18
17 Bianca Green 17:51 Masterton WU18
18 Luke Te-Moana 17:53 Trentham MU15
19 Madison Robinson 17:54 Trentham WU18
20 Hannah Gordon 18:52 HVH WU18
21 McKenzie Jacques 19:19 Trentham WU18
22 Sam Lightfoot 20:30 Wainuiomata WU18
23 Grace Forsyth 20:31 Wainuiomata WU18
Robbie Shield
Place Club Points (3 to count)
1 Trentham 11
2 HVH 20
3 Wainuiomata 22
Senior Men and Masters Men – 8km – Sanders Cup
Placing Name Time Club
1 Michael du Toit 28:50 Trentham
2 Mat Rogers 28:52 HVH
3 Joe Durant 30:11 Visitor
4 Mark Searle 31:23 Trentham
5 Michael Beaumont 31:48 Trentham
6 Dominic Green 32:00 Masterton
7 Kevin Thompson 32:10 Trentham
8 Brendan Quirke 33:07 HVH
9 Darren Gordon 33:16 HVH
10 Marcus Smith 34:31 HVH
11 Bill Trompetter 35:11 HVH
12 Malcolm McDonald 35:23 Masterton
13 Jared Bothwell 35:27 HVH
14 Paul Newsom 35:29 HVH
15 Graeme Burr 35:51 HVH
16 Ray Haste 36:51 Masterton
17 Neil Sargisson 36:55 HVH
18 Matt Poland 37:11 Trentham
19 Mike Wespel-Rose 38:11 HVH
20 Paul Richardson 38:29 Wainuiomata
21 Paul Strickland 39:52 HVH
22 Warren Pettigrew 39:59 Wainuiomata
23 Andrew Smith 40:35 Trentham
24 Stewart Clement 40:52 Wainuiomata
25 Steve Robertson 41:33 HVH
26 Tory Martin 43:30 Wainuiomata
27 Keith Holmes 44:05 HVH
28 Martyn Cherry 44:29 HVH
29 Albert van Veen 49:05 HVH
Ray Wallis (6km) 42:01 Aurora
Sanders Cup
Place Club Points (3 to count)
1 Trentham 10
2 HVH 19
3 Masterton 34