Skip to content
Home » Results » 2013 Results » Final Dorne Cup 2013 Results

Final Dorne Cup 2013 Results

The following files contain the final results from the 2013 Dorne Cup. The HVH Committee has decided that registered athletes who ran with the wrong chip or no chip (where this was known) would retain their placings in the Dorne Cup. However in keeping with the pre-race rules no official time is recorded for these athletes in the final results.

A full download of the results can be made here: final individual dorne results 2013  and  final team points dorne 2013

Splits (where recorded) from the 3km, 6km and 8km races: 2013 dorne cup splits

Individual Results:

Race 1  –  Dorne Cup – 6km
Place Name Team Time
SW
 1 Gabrielle O’Rourke Wellington Harrier Athletic Club 23:35
 2 Tina Harris Wellington Scottish Athletics Club Inc 23:47
 3 Nicole Mitchell Wellington Scottish Athletics Club Inc 23:57
 4 Marjolein Cook Wellington Scottish Athletics Club Inc 24:14
 5 Elaine Brent Wellington Harrier Athletic Club 24:18
 6 Rebecca Keat Wellington Harrier Athletic Club 25:11
 7 Demelza Murrihy-Topp Wellington Scottish Athletics Club Inc 25:15
 8 Hinano Sefesi Wellington Scottish Athletics Club Inc 25:28
 9 Emily Solsberg Wellington Scottish Athletics Club Inc 26:01
10 Hayley Everingham Victoria University Harriers 26:55
11 Sierra Ryland Wellington Scottish Athletics Club Inc 27:07
12 Dorota Starzak Wellington Scottish Athletics Club Inc 28:25
13 Kristy Whitelaw Wellington Harrier Athletic Club 28:27
14 Kate Grinlinton Wellington Scottish Athletics Club Inc 29:13
15 Alana Gould Olympic Harrier Club 32:25
16 Shauni James Trentham United Harrier Club 32:27
17 Anneke Binkhorst Olympic Harrier Club 47:22
W35
 1 Melissa Moon Wellington Scottish Athletics Club Inc 24:12
 2 Jackie Mexted Wellington Scottish Athletics Club Inc 24:21
 3 Angela Leck Wellington Scottish Athletics Club Inc 24:33
 4 Victoria Humphries Wellington Harrier Athletic Club 25:49
 5 Michelle Van Looy Olympic Harrier Club 26:07
 6 Mandy Simpson Wellington Scottish Athletics Club Inc 26:50
 7 Katie Jenkins Olympic Harrier Club 27:19
 8 Charolotte Evett Hutt Valley Harriers 27:41
 9 Teresa Cox Trentham United Harrier Club 28:03
10 Rebecca Speirs Wellington Scottish Athletics Club Inc 28:07
11 Gail Kincaid Hutt Valley Harriers 28:07
12 Marie Pugh Olympic Harrier Club 28:41
13 Paula CONDER Wanganui Harrier Club 28:47
14 Tracey Berghan Olympic Harrier Club 29:01
15 Jo Badham Wellington Scottish Athletics Club Inc 29:33
16 Mary-Ann Venter Trentham United Harrier Club 29:36
17 Vanessa Trompetter Hutt Valley Harriers 30:58
18 Keryn Morgan Hutt Valley Harriers 31:37
19 Jen Stoupe Wainuiomata Harrier Club 32:19
20 Julia Baron Hutt Valley Harriers 32:43
21 Liz Whiteside Hutt Valley Harriers 33:28
22 Mandy Hancock Wellington Harrier Athletic Club 33:45
23 Fiona McCrudden Aurora Harriers 34:06
24 Sharon Wray Wellington Scottish Athletics Club Inc 34:31
25 Kris MacLean Hutt Valley Harriers 35:32
26 Gina Finlayson Napier Harriers 36:20
27 Julie Klein Olympic Harrier Club 37:50
28 Eleanore Brown Olympic Harrier Club 41:49
W50
 1 Tineke Hooft Olympic Harrier Club 27:21
 2 Michele Allison Wellington Scottish Athletics Club Inc 28:01
 3 Helen Willis Wellington Scottish Athletics Club Inc 28:35
 4 Jan Craig Trentham United Harrier Club 28:41
 5 Pam Graham Wellington Scottish Athletics Club Inc 29:41
 6 Jenny Mason Wellington Scottish Athletics Club Inc 30:42
 7 Beverley Hodge Wellington Scottish Athletics Club Inc 31:02
 8 Christine Jones Wellington Scottish Athletics Club Inc 31:55
 9 Denise Pilcher Olympic Harrier Club 33:30
10 Trish Coley Wainuiomata Harrier Club 33:34
11 Loretta Desourdy Wellington Scottish Athletics Club Inc 34:01
12 Annie van Herck Olympic Harrier Club 34:23
13 Jean Skilton Olympic Harrier Club 34:41
14 Jane Flowerday Athletics & Cycling Masterton 34:51
15 Alison Speakman Olympic Harrier Club 35:34
16 Maryanne Palmer Wellington Scottish Athletics Club Inc 36:36
17 Diane Morgan Wellington Scottish Athletics Club Inc 36:42
18 Catherine Manchester Wellington Scottish Athletics Club Inc 36:51
19 Claire Jennings Wellington Scottish Athletics Club Inc 38:54
M60
 1 Brian Hayes Wellington Harrier Athletic Club 27:08
 2 Jonathon Harper Wellington Scottish Athletics Club Inc 27:25
 3 John Skinnon Wellington Scottish Athletics Club Inc 27:29
 4 Rupert Watson Wellington Scottish Athletics Club Inc 28:38
 5 John Wood Hutt Valley Harriers 29:05
 6 Tony Dawbin Wellington Harrier Athletic Club 29:23
 7 Donald McGowan Wainuiomata Harrier Club 29:45
 8 Richard Sweetman Wellington Scottish Athletics Club Inc 29:48
 9 Richard Owen Victoria University Harriers 30:03
10 Bob Stephens Wellington Scottish Athletics Club Inc 30:17
11 Wayne Smith Napier Harriers 30:53
12 Peter Corbett Wellington Harrier Athletic Club 31:28
13 Ken Howell Wellington Scottish Athletics Club Inc 32:10
14 Keith Holmes Hutt Valley Harriers 32:31
15 Ross Lake Wellington Scottish Athletics Club Inc 32:57
16 Ray Marten Wellington Scottish Athletics Club Inc 33:38
17 John Barrance Wellington Harrier Athletic Club 33:57
18 Hadley Bond Aurora Harriers 34:15
19 Albert van Veen Hutt Valley Harriers 34:22
20 John Vickerman Victoria University Harriers 35:08
21 John Palmer Wellington Scottish Athletics Club Inc 35:36
22 Derek De Lisle Wellington Harrier Athletic Club 35:54
23 Raymond Wallis Aurora Harriers 37:01
24 Percy Percival Wellington Harrier Athletic Club 37:33
25 Peter Hanson Olympic Harrier Club 41:34
Race 2  –  Dorne Cup – 4km
Place Name Team Time
GU15
 1 Michaela Walker Olympic Harrier Club 15:13
 2 Madeline Wilson Olympic Harrier Club 15:50
 3 Bayley-Rose Van de Coolwijk Hutt Valley Harriers 16:04
 4 Izzy Hegan Olympic Harrier Club 16:15
 5 Tessa Hunt Wellington Harrier Athletic Club 16:19
 6 Phoebe von Boheemen Olympic Harrier Club 17:02
 7 McKenzie Jacques Trentham United Harrier Club 17:35
 8 Ruby Leverington Wellington Harrier Athletic Club 17:38
 9 Jayme Maxwell Hutt Valley Harriers 17:51
10 Ruby Heath Hutt Valley Harriers 18:16
11 Rebecca Yorker Kapiti Running and Tri Club 18:27
12 Grace Bird Trentham United Harrier Club 18:31
13 Tegan Binkhorst Kapiti Running and Tri Club 18:43
14 Madeline Keown Trentham United Harrier Club 18:53
15 Madison Robinson Trentham United Harrier Club 18:55
16 Piper Gwyn Trentham United Harrier Club 18:56
17 Neteske Venter Trentham United Harrier Club 19:03
18 Jessica Graham Athletics Wairarapa Inc 19:07
19 Alexandra Talbot Olympic Harrier Club 20:33
20 Megan Willis Wellington Scottish Athletics Club Inc 20:41
21 Beth Jones Trentham United Harrier Club 21:08
22 Christina Gardner Wellington Scottish Athletics Club Inc 24:49
WU18
 1 Jean Kozyniak Wellington Harrier Athletic Club 14:45
 2 Kelsey Forman Wellington Harrier Athletic Club 15:30
 3 Phoebe Anderson Olympic Harrier Club 16:00
 4 Alisha Gilchrist Olympic Harrier Club 16:27
 5 Susannah Lynch Olympic Harrier Club 16:45
 6 Amelia Harris Olympic Harrier Club 16:52
 7 Jess Kerr Olympic Harrier Club 17:26
 8 Ellen Van Looy Olympic Harrier Club 17:46
 9 Verona Conroy Olympic Harrier Club 18:37
10 Becky Dobbin Trentham United Harrier Club 18:44
11 Brianna Reilly Wellington Harrier Athletic Club 19:09
12 Juliet Stevens Wellington Scottish Athletics Club Inc 19:23
13 Becky Hawthorne Wellington Scottish Athletics Club Inc 19:44
WU20
 1 Ariana Harper Wellington Scottish Athletics Club Inc 15:04
 2 Anna Kean Wellington Harrier Athletic Club 16:05
 3 Helen O’Connor Olympic Harrier Club 17:36
 4 Emily Kelly Trentham United Harrier Club 18:24
 5 Kristi Perkinson Hutt Valley Harriers 18:42
 6 Claire Cummings Hutt Valley Harriers 22:25
 7 Rebecca Binkhorst Olympic Harrier Club 27:22
BU15
 1 Seamus Kane Olympic Harrier Club 14:39
 2 Joel Carman Wainuiomata Harrier Club 14:42
 3 Nikolai Allen Trentham United Harrier Club 14:45
 4 Max Press St Pats Silverstream 14:50
 5 Jake Collins St Pats Silverstream 14:52
 6 Callum Brooker Olympic Harrier Club 14:52
 7 Patrick White Olympic Harrier Club 14:56
 8 Jack Marshall Trentham United Harrier Club 14:58
 9 Josh Nairne Olympic Harrier Club 15:03
10 Michael Poa Trentham United Harrier Club 15:10
11 Olaf Manz Wellington Harrier Athletic Club 15:18
12 Liam Carson St Pats Silverstream 15:19
13 Matthew Sutcliffe Hutt Valley Harriers 15:27
14 Ollie Barrass Trentham United Harrier Club 15:55
15 Logan Slee Trentham United Harrier Club 15:58
16 James Reilly Wellington Harrier Athletic Club 16:14
17 Harry Poland Trentham United Harrier Club 16:31
18 Max Karamanolis Wellington Harrier Athletic Club 17:07
19 Tomas Roche Trentham United Harrier Club 17:24
20 Jack Waterworth Wellington Harrier Athletic Club 17:32
21 Vaughan Brown Olympic Harrier Club 17:49
22 Thomas McCallum Wellington Scottish Athletics Club Inc 18:19
23 Barry Bailey Wellington Harrier Athletic Club 18:21
24 Ryan Goldsworthy Trentham United Harrier Club 18:26
25 Liam JONES Wanganui Harrier Club 18:27
26 Max Helbick Wellington Harrier Athletic Club 18:29
27 Cameron Morgan Wellington Harrier Athletic Club 18:49
MU18
 1 Jake Tennent Wellington Harrier Athletic Club 12:54
 2 James Fletcher Wellington Harrier Athletic Club 13:05
 3 Marcus Karamanolis Wellington Harrier Athletic Club 13:11
 4 James Preston Wellington Harrier Athletic Club 13:40
 5 Patrick Roche Wellington Harrier Athletic Club 13:46
 6 Tom Caughley Wellington Harrier Athletic Club 13:51
 7 Jake Jackson-Grammar Palmerston North Harrier & Athletic Club 13:55
 8 Callum Stewart Wellington Harrier Athletic Club 13:57
 9 Max Zorn Wellington Harrier Athletic Club 13:59
10 Stefan Przychodzko Kapiti Running and Tri Club 14:02
11 Elroy Lederman Olympic Harrier Club 14:10
12 Jonathan Beresford Wellington Scottish Athletics Club Inc 14:22
13 Trent Hunter St Pats Silverstream 14:28
14 Simeo Pont Wellington Harrier Athletic Club 14:32
15 Mathew Arand Wellington Scottish Athletics Club Inc 14:36
16 Michael Du Toit Trentham United Harrier Club 14:43
17 Jayden McKnight Hutt Valley Harriers 14:43
18 Vincent Blane Trentham United Harrier Club 14:49
19 Christian Davey Wellington Harrier Athletic Club 15:09
20 Jordan REARDON Wanganui Harrier Club 15:15
21 Tipene Maguren Wellington Harrier Athletic Club 15:17
22 Jared Sarten St Pats Silverstream 15:23
= Daniel Ryan Hutt Valley Harriers N/R
24 Jordan Maguren Wellington Scottish Athletics Club Inc 15:42
25 Peter Havell Wellington Harrier Athletic Club 15:47
26 Michael Smith Wellington Scottish Athletics Club Inc 16:01
27 Daniel Larkin Trentham United Harrier Club 16:03
28 Cameron Twiss Wellington Scottish Athletics Club Inc 16:04
29 Yianni Bares Olympic Harrier Club 16:05
30 Alexander Gray Trentham United Harrier Club 16:34
31 Jesse Baxter Olympic Harrier Club 16:35
32 Liam Corkery Wellington Scottish Athletics Club Inc 17:04
33 Jack Turnbull Wellington Harrier Athletic Club 17:11
34 Ballad Woodley-Hanan Kapiti Running and Tri Club 17:16
35 Andrew Jordan St Pats Silverstream 17:22
36 Rhys Mair Trentham United Harrier Club 18:33
37 Ben Ives Olympic Harrier Club 18:41
38 Randall Tyler Trentham United Harrier Club 19:17
39 Jack Thompson Trentham United Harrier Club 20:00
MU20
 1 Joshua Baan Wellington Scottish Athletics Club Inc No Chip
 2 Kieron McDonald Wellington Harrier Athletic Club 12:58
 3 Tim Robertson Hutt Valley Harriers 13:03
 4 Nathan Tse Wellington Harrier Athletic Club 13:08
 5 Daniel Hunt Wellington Scottish Athletics Club Inc 14:00
 6 Matt Croxford Olympic Harrier Club 14:02
 7 Graham Saggers Trentham United Harrier Club 14:25
 8 James Berry Hutt Valley Harriers 14:34
 9 Alistair McDermott Wellington Harrier Athletic Club 14:37
10 Aidan Grant Palmerston North Boys High School 14:42
11 Nicholas Sasse Hutt Valley Harriers 14:43
12 Stuart Hood Trentham United Harrier Club 16:18
Race 3  –  Dorne Cup – 2km
Place Name Team Time
GU11
 1 Metiria Doyle Wellington Harrier Athletic Club 8:35
 2 Jess Jenkins Olympic Harrier Club 8:41
 3 Bex Jenkins Olympic Harrier Club 8:57
 4 Samantha Smith Olympic Harrier Club 8:59
 5 Maali Kyle-Ford Wellington Harrier Athletic Club 9:04
 6 Tawhirikura Doyle Wellington Harrier Athletic Club 9:04
 7 Jessica Przychodzko Kapiti Running and Tri Club 9:30
 8 Hannah Evett Hutt Valley Harriers 9:31
 9 Jorja Watt Hutt Valley Harriers 9:47
10 Molly Heath Hutt Valley Harriers 9:48
11 Samantha Whyte Wellington Harrier Athletic Club 10:03
12 Ella Blakely Wellington Harrier Athletic Club 10:10
13 Neve Kerrison Wellington Harrier Athletic Club 10:14
14 Renske Gordon Wellington Scottish Athletics Club Inc 10:24
15 Erana Ngarimu Olympic Harrier Club 10:25
16 Emmilyn Stevens Wellington Scottish Athletics Club Inc 10:26
17 Bianca Bailey Wellington Harrier Athletic Club 10:32
18 Gemma Gordon Hutt Valley Harriers 11:10
19 Gemma Warrinder Wainuiomata Harrier Club 11:16
20 Abbie Kincaid Hutt Valley Harriers 11:38
21 Mary Bird Trentham United Harrier Club 12:29
BU11
 1 Felix Williamson Wellington Scottish Athletics Club Inc 7:58
 2 Liam Wall Feilding Moa 8:00
 3 Toby Jurke Olympic Harrier Club 8:12
 4 Jayden Gilchrist Olympic Harrier Club 8:12
 5 Jonathan Sceats Trentham United Harrier Club 8:22
 6 Jack Julian Olympic Harrier Club 8:23
 7 Will Anthony Olympic Harrier Club 8:24
 8 Caleb Gilchrist Trentham United Harrier Club 8:44
 9 Callum Pepper Trentham United Harrier Club 8:48
10 Max Young Trentham United Harrier Club 8:49
11 Jack Britland Athletics Wairarapa Inc 8:58
12 Cameron Forsyth Wainuiomata Harrier Club 9:07
13 Will Young Trentham United Harrier Club 9:09
14 James Martin Olympic Harrier Club 9:13
15 Findlay Benge Trentham United Harrier Club 9:16
16 Max Westphall Olympic Harrier Club 9:18
17 Dante Allen Trentham United Harrier Club 9:20
18 Oxford Bayley Wellington Scottish Athletics Club Inc 9:21
19 Daniel Du Toit Trentham United Harrier Club 9:31
20 Logan Stoupe Wainuiomata Harrier Club 9:33
21 Ashford Wallace Trentham United Harrier Club 9:38
22 Angus Ross Trentham United Harrier Club 9:58
23 Jamie Talbot Olympic Harrier Club 9:59
24 Christopher Coetzee Trentham United Harrier Club 10:03
25 Huw Mair Trentham United Harrier Club 10:08
26 Epeli Kilioni Wellington Harrier Athletic Club 10:23
27 Ruben Manz Wellington Harrier Athletic Club 10:27
28 Tom Poland Trentham United Harrier Club 10:50
29 Ashley Boag Trentham United Harrier Club 11:10
30 Mason Martin Olympic Harrier Club 11:14
31 Matthew Pye Hutt Valley Harriers 19:28
32 Max Jones Olympic Harrier Club 19:32
33 Ben Cherry Hutt Valley Harriers 38:25
34 Nicholas England Hutt Valley Harriers 39:02
35 Ollie Carter Trentham United Harrier Club 39:31
Race 4  –  Dorne Cup – 3km
Place Name Team Time
GU13
 1 Phoebe McKnight Hutt Valley Harriers 11:28
 2 Kirsty Rae Wellington Harrier Athletic Club 11:39
 3 Maya Hahn Hutt Valley Harriers 12:20
 4 Charlotte Floodsmith-Ryan Trentham United Harrier Club 12:31
 5 Olivia Healey Wellington Harrier Athletic Club 12:39
 6 Macey Caughley Hutt Valley Harriers 12:46
 7 Sophie Dawson Trentham United Harrier Club 12:54
 8 Kate McNaught Hutt Valley Harriers 13:18
 9 Lucy England Hutt Valley Harriers 13:26
10 Samantha Mackinder Trentham United Harrier Club 13:39
11 Maria Cramp Wainuiomata Harrier Club 13:53
12 Grace Forsyth Wainuiomata Harrier Club 14:04
13 Victoria Edwards Olympic Harrier Club 14:11
14 Esther Kozyniak Wellington Harrier Athletic Club 14:13
15 Olivia Pugh Olympic Harrier Club 14:16
16 Eleanor White Olympic Harrier Club 14:19
17 Hannah Gordon Hutt Valley Harriers 14:21
18 Imogen Kilioni Wellington Harrier Athletic Club 14:21
19 Tuuaari Topp Trentham United Harrier Club 14:28
20 Phoebe Lederman Olympic Harrier Club 14:38
21 Rebekah Hollands Olympic Harrier Club 14:51
22 Jessica Kincaid Hutt Valley Harriers 14:57
23 Shannen Gale Trentham United Harrier Club 14:57
24 Grace Gordon Wellington Scottish Athletics Club Inc 15:07
25 Emma Rowling Wellington Harrier Athletic Club 15:10
26 Larissa Keenan Trentham United Harrier Club 15:16
27 Anahera Ford Wainuiomata Harrier Club 17:42
28 Georgia Coleman-Walker Olympic Harrier Club 17:44
29 Maia Baron Hutt Valley Harriers 17:56
30 Madison Fraser Trentham United Harrier Club 20:00
BU13
 1 Benjamin Wall Feilding Moa 11:19
 2 Reuben Goldingham Newsom Hutt Valley Harriers 11:20
 3 Marino Doyle Wellington Harrier Athletic Club 11:38
 4 Joel McKay Hutt Valley Harriers 11:55
 5 Sam Staunton Olympic Harrier Club 11:55
 6 Thomas Strawbridge Trentham United Harrier Club 11:57
 7 Cameron Cunningham Wellington Harrier Athletic Club 12:11
 8 Hamish Hastie Trentham United Harrier Club 12:25
 9 Luke Elliott Trentham United Harrier Club 12:42
10 William Adams Trentham United Harrier Club 12:44
11 Andrew Sutcliffe Hutt Valley Harriers 12:50
12 Ben CONDER Wanganui Harrier Club 12:56
13 Josh Platt Olympic Harrier Club 12:59
14 Finn O’Connor Wellington Harrier Athletic Club 13:00
15 Jesse Carman Wainuiomata Harrier Club 13:03
16 Harrison Watt Trentham United Harrier Club 13:10
17 Jonathan Roche Trentham United Harrier Club 13:13
18 Mark Cunningham Olympic Harrier Club 13:20
19 Robert Apanowicz Wellington Harrier Athletic Club 13:22
20 Bruno McNight Wellington Harrier Athletic Club 13:25
21 Callum Hancock Wellington Harrier Athletic Club 13:25
22 Hew Kerrison Wellington Harrier Athletic Club 13:30
23 Mason Waterworth Wellington Harrier Athletic Club 13:30
24 Joseph McNaught Hutt Valley Harriers 13:38
25 Jackson Roil Trentham United Harrier Club 13:50
26 Robin Leverington Wellington Harrier Athletic Club 13:59
27 Jacob Elliott Trentham United Harrier Club 14:27
28 Ryan Brydges Wellington Scottish Athletics Club Inc 14:29
29 Logan Campbell Trentham United Harrier Club 14:32
30 Keenan Gale Trentham United Harrier Club 15:29
31 Hamish Cathcart Trentham United Harrier Club 18:26
32 Finn Morrison Olympic Harrier Club 18:50
Race 5  –  Dorne Cup – 1km
Place Name Team Time
GU9
 1 Rylee Watt Hutt Valley Harriers 4:04
 2 Sophina Finnimore Wellington Harrier Athletic Club 4:07
 3 Maeve O’Regan-Smith Wellington Harrier Athletic Club 4:10
 4 Katelyn Sceats Trentham United Harrier Club 4:10
 5 Millie Jenkins Olympic Harrier Club 4:14
 6 Sarah du Toit Trentham United Harrier Club 4:27
 7 Catherine Finnimore Wellington Harrier Athletic Club 4:29
 8 Brooke Campbell Trentham United Harrier Club 4:40
 9 Autumn Bradley Trentham United Harrier Club 4:44
10 Mia Levaggi Wellington Scottish Athletics Club Inc 5:06
11 Izabella Anstiss Wellington Scottish Athletics Club Inc 5:09
12 Scarlett Freeman Wellington Scottish Athletics Club Inc 5:20
13 Megan Richter Trentham United Harrier Club 5:29
14 Elanor Adams Trentham United Harrier Club 5:37
15 Rose Wells Wellington Scottish Athletics Club Inc 5:48
BU9
 1 Max Poland Trentham United Harrier Club 3:49
 2 Fenlon Bayley Wellington Scottish Athletics Club Inc 3:52
 3 Jude Anderson Olympic Harrier Club 3:59
 4 William Julian Olympic Harrier Club 4:05
 5 Nicholas Green Hutt Valley Harriers 4:05
 6 Henry Gray Trentham United Harrier Club 4:07
 7 Dane Atmore-Jones Olympic Harrier Club 4:08
 8 Henry Mellor Hutt Valley Harriers 4:10
 9 Marco Coetzee Trentham United Harrier Club 4:14
10 Luke Stoupe Wainuiomata Harrier Club 4:19
11 Lachlan Parsons Wellington Scottish Athletics Club Inc 4:19
12 Nathan Butchard Olympic Harrier Club 4:26
13 Jimmy Noyes Trentham United Harrier Club 4:27
14 Art Woodley-Hanan Kapiti Running and Tri Club 4:36
15 Benjamin Corbett Trentham United Harrier Club 4:37
16 Lachlan Ross Trentham United Harrier Club 4:38
17 Tyler Rollo Hutt Valley Harriers 4:39
18 MacIntyre Stevens Wellington Scottish Athletics Club Inc 4:41
19 Michael O’Sullivan Hutt Valley Harriers 4:54
20 Blair Atmore-Jones Olympic Harrier Club 5:07
21 Matthew Wallis Wellington Scottish Athletics Club Inc 5:08
22 Pat Poland Trentham United Harrier Club 5:20
23 Tim Cherry Hutt Valley Harriers 5:27
24 Daniel Wallis Wellington Scottish Athletics Club Inc 5:35
25 Joseph Mellor Hutt Valley Harriers 5:47
26 Bailey Rollo Hutt Valley Harriers 6:18
Race 6  –  Dorne Cup – 8km
Place Name Team Time
SM
 1 Timothy Hodge Wellington Scottish Athletics Club Inc 25:18
 2 Ben Ashkettle Wellington Scottish Athletics Club Inc Wrong Chip
 3 Hamish Carson Wellington Scottish Athletics Club Inc 25:58
 4 Evan Cooper Wellington Harrier Athletic Club 26:02
 5 Glenn Hughes Wellington Scottish Athletics Club Inc 26:04
 6 Jesse Patel Wellington Scottish Athletics Club Inc 26:31
 7 Rowan Hooper Wellington Scottish Athletics Club Inc 26:57
 8 Ryan McAlister Wellington Harrier Athletic Club 27:11
 9 Dan Nixon Wellington Harrier Athletic Club 27:14
10 Rees Buck Wellington Scottish Athletics Club Inc 27:31
11 Stephen Day Wellington Scottish Athletics Club Inc 27:31
12 Benjamin Winder Athletics & Cycling Masterton 27:34
13 Brian Garmonsway Trentham United Harrier Club 27:37
14 Dan Clendon Wellington Harrier Athletic Club 27:42
15 Graham Pearce Wellington Scottish Athletics Club Inc 27:55
16 Josh Van Dalen Wellington Scottish Athletics Club Inc 28:01
17 Chris McIlroy Wellington Scottish Athletics Club Inc 28:13
18 Malcolm Hodge Wellington Scottish Athletics Club Inc 28:16
19 Timothy Cornish Wellington Harrier Athletic Club 28:17
20 Julian Baker Wellington Harrier Athletic Club 28:21
21 Dave Parsons Wellington Scottish Athletics Club Inc 28:26
22 Hassan Roble Wellington Harrier Athletic Club 28:40
23 Michiel Kallenberg Wellington Scottish Athletics Club Inc 28:45
24 Adam Carlson Olympic Harrier Club Wrong Chip
25 Julian Davidson Wellington Harrier Athletic Club 29:11
26 Yared Kebede Wellington Harrier Athletic Club Wrong Chip
27 Jamie White Wellington Scottish Athletics Club Inc 29:31
28 Richard Newman Wellington Scottish Athletics Club Inc 29:35
29 Chris BERRY Wanganui Harrier Club 29:52
30 Karl Whalen Victoria University Harriers 29:57
31 Josh PAYNE Wanganui Harrier Club 30:03
32 Mark Searle Trentham United Harrier Club 30:11
33 Jamie Duncan Victoria University Harriers 30:17
34 Patrick Mackay Wellington Harrier Athletic Club 30:21
35 Alasdair Saunders Wellington Scottish Athletics Club Inc 30:39
36 Jono Leach Olympic Harrier Club 30:49
37 Andy Ford Wellington Scottish Athletics Club Inc 30:52
38 Paul Barwick Wellington Scottish Athletics Club Inc 31:01
39 Michael Beaumont Trentham United Harrier Club 31:15
40 Trent Stallard Wellington Harrier Athletic Club 31:26
41 Huw Crosweller Wellington Scottish Athletics Club Inc 31:35
42 Matthew O’Connor Wellington Scottish Athletics Club Inc 31:39
43 Matyas James Wellington Scottish Athletics Club Inc 32:49
44 Chris Homan Trentham United Harrier Club 32:53
45 Brendan Quirke Hutt Valley Harriers 33:08
46 Hamish Clareburt Wellington Harrier Athletic Club 33:27
47 Brendon Flanagan Wellington Harrier Athletic Club 35:12
48 Arron Macdonald Wellington Scottish Athletics Club Inc 36:49
49 Finn McCarthy Hutt Valley Harriers 37:05
50 Scott Ryland Wellington Scottish Athletics Club Inc 38:43
51 Sam Czarnomski Wainuiomata Harrier Club 39:21
52 Jay Waters Hutt Valley Harriers 40:11
53 Stewart Clement Wainuiomata Harrier Club 40:52
M40
 1 Todd Stevens Wellington Scottish Athletics Club Inc 27:46
 2 Grant McLean Wellington Scottish Athletics Club Inc 28:23
 3 David Carrigan Wellington Harrier Athletic Club 29:05
 4 Michael Wray Wellington Scottish Athletics Club Inc 29:19
 5 Butch Borlase Olympic Harrier Club 29:33
 6 Francis Evett Hutt Valley Harriers 29:43
 7 Kevin Pugh Olympic Harrier Club 29:51
 8 David Kettles Wellington Scottish Athletics Club Inc 29:56
 9 Peter Stevens Wellington Scottish Athletics Club Inc 30:07
10 Paul Hewitson Wellington Harrier Athletic Club 30:40
11 Rob CONDER Wanganui Harrier Club 31:10
12 Simon England Hutt Valley Harriers 31:15
13 Cameron Harland Wellington Harrier Athletic Club 31:28
14 Kevin Nicholson Hutt Valley Harriers 31:33
15 Mark Anderson Olympic Harrier Club 31:47
16 Gerard Gordon Wellington Scottish Athletics Club Inc 31:53
17 Alastair Kenworthy Wellington Harrier Athletic Club 31:56
18 Warren Maguren Wellington Scottish Athletics Club Inc 32:08
19 Richard Longman Olympic Harrier Club 32:17
20 Chris Roy Martin Olympic Harrier Club 32:24
21 William Twiss Wellington Scottish Athletics Club Inc 32:31
22 Iain Westphall Olympic Harrier Club 32:34
23 Craig Walker Olympic Harrier Club 32:40
24 Murray Peebles Wellington Harrier Athletic Club 32:55
25 Neville McCallum Wellington Harrier Athletic Club 33:02
26 Paul Richardson Wainuiomata Harrier Club 33:12
27 Colin Price Wellington Harrier Athletic Club 33:14
28 Craig Morrison Olympic Harrier Club 33:15
29 Joseph Muollo Wellington Scottish Athletics Club Inc 33:16
30 Stephen Bayley Wellington Scottish Athletics Club Inc 33:45
31 Gregory Turner Olympic Harrier Club 34:04
32 Richard Kellett Hutt Valley Harriers 34:06
33 Charlie Crighton Wellington Scottish Athletics Club Inc 34:16
34 Bruce Atmore Olympic Harrier Club 34:17
35 Richard Van Looy Olympic Harrier Club 34:20
36 John Plimmer Wellington Scottish Athletics Club Inc 34:27
37 Stephen Cummings Hutt Valley Harriers 34:40
38 Barrie Joslin Athletics & Cycling Masterton 34:52
39 Glen Wallis Wellington Scottish Athletics Club Inc 35:01
40 Tony Plowman Hutt Valley Harriers 35:25
41 Paul Brydges Wellington Scottish Athletics Club Inc 36:20
42 Myles Carson Hutt Valley Harriers 36:24
43 Tony Simmers Olympic Harrier Club 36:28
44 Nick Julian Olympic Harrier Club 36:32
45 Mark Growcott Hutt Valley Harriers 36:34
46 Matt Poland Trentham United Harrier Club 36:56
47 Ray Haste Athletics & Cycling Masterton 37:17
48 Conrad McCaffrey Athletics & Cycling Masterton 38:35
49 Miles Coverdale Olympic Harrier Club 40:57
50 Martyn Cherry Hutt Valley Harriers 42:42
M50
 1 Paul Sharp Wellington Harrier Athletic Club 30:09
 2 Graeme Butcher Athletics & Cycling Masterton 30:37
 3 Vaughan New Wellington Harrier Athletic Club 30:46
 4 Tony Price Athletics & Cycling Masterton 31:24
 5 James Turner Wellington Scottish Athletics Club Inc 31:43
 6 Ian Macfarlane Wellington Harrier Athletic Club 31:58
 7 Phil Wallace Victoria University Harriers 32:04
 8 Liam Healey Wellington Harrier Athletic Club 32:32
 9 Phil Sadgrove Wellington Scottish Athletics Club Inc 32:49
10 Roger Morrison Napier Harriers 33:21
11 Chris Speakman Olympic Harrier Club 33:24
12 Bill Trompetter Hutt Valley Harriers 33:39
13 David Hood Trentham United Harrier Club 33:42
14 Paul DUXFIELD Wanganui Harrier Club 33:48
15 Graeme Moss Olympic Harrier Club 33:56
16 Graeme Burr Hutt Valley Harriers 34:13
17 Stephen Mair Trentham United Harrier Club 34:17
18 Malcolm MacDonald Athletics & Cycling Masterton 35:45
19 Peter Sparks Hutt Valley Harriers 35:54
20 Bruce Candy Kapiti Running and Tri Club 35:58
21 Lloyd Millar Athletics & Cycling Masterton 36:02
22 Steve Plowman Wellington Scottish Athletics Club Inc 36:06
23 Chris Hansen Wellington Harrier Athletic Club 36:27
24 John Gardiner Wellington Scottish Athletics Club Inc 36:28
25 Andrew McNeill Wellington Harrier Athletic Club 36:40
26 Neil Price Wellington Harrier Athletic Club 36:51
27 Api Williams Wellington Scottish Athletics Club Inc 37:27
28 Brett Wilby Trentham United Harrier Club 37:43
29 Terry Bedlington Trentham United Harrier Club 37:57
30 Malcolm Standrill Olympic Harrier Club 38:29
31 Steve Robertson Hutt Valley Harriers 38:46
32 Steve Bligh Olympic Harrier Club 38:55
33 Ian Stronach Wellington Scottish Athletics Club Inc 38:59
34 Peter Wrigley Wellington Scottish Athletics Club Inc 39:12
35 Barry Howard Olympic Harrier Club 39:31
36 Donald Coley Wainuiomata Harrier Club 39:57
37 Brian Rusbridge Olympic Harrier Club 40:30
38 Warwick Pettigrew Wainuiomata Harrier Club 40:36
39 Paul Cavie Hutt Valley Harriers 41:08
40 Don Stevens Wellington Scottish Athletics Club Inc 41:13
41 Glenn Perkinson Hutt Valley Harriers 41:17
42 Michael Binkhorst Olympic Harrier Club 42:01
43 Peter JONES Wanganui Harrier Club 42:16
44 Ian Morton Wellington Scottish Athletics Club Inc 43:51